Înaltpreasfințitul Anatolie, arhiepiscop de Cahul și Comrat a slujit în Lunea Sfântului Duh, la hramul parohiei Dezghingea, r. Comrat

Agenda ierarhului | slujbe |24 Iunie 2024

Îngerii cu feţe luminoase în ceruri neîncetat slavoslovesc pe Duhul cel Sfânt, după cuviinţa datorată Izvorului vieţii şi Luminii celei nematerialnice. Dimpreună cu ei Te preaslăvim şi noi, Duhule necuprins cu mintea, pentru milele tale cele arătate şi cele ascunse, şi cu smerenie ne rugăm să fim adăpostiţi sub adumbrirea Ta cea fericită: Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, şi te sălăşluieşte întru noi! (Icosul 1)

Înaltpreasfințitul Anatolie, arhiepiscop de Cahul și Comrat a slujit în Lunea Sfântului Duh, 24 iunie 2024, la hramul parohiei Dezghingea, r. Comrat.

Arhipăstorului i-a coliturghisit prot. Vasile Platon, parohul bisericii gazdă, prot. mitr. Petru Cheleș, protopop de Comrat, dar și alți preoți și diaconi veniți la serviciul divin.

În cuvântul de adresare către credincioșii prezenți, ierarhul a vorbit credincioșilor despre rolul important al Sfântului Duh în urcușul duhovnicesc al fiecăruia dintre noi, totdată i-a felicitat pe toți cu ocazia hramului bisericii dorindu-le pace și bucurii sfinte.